Hubertas Obris – ekscentriškasis juvelyras keistuolis

Pierre Henri Révoil paveikslas (1827 m.), detalė


2017 m. gegužės 11 d.

 

    Keistuolių, besižavinčių praeities laikais, niekada netrūko… :) Šiandien – apie vieną iš jų, Hubertą Obrį (1808–1853 m.), itin ekscentrišką XIX a. juvelyrą, labai vertintą aistringų medžiotojų.

    Jis buvo Prancūzijos hercogo de Beri vyriausiojo varovo sūnus ir vienas talentingiausių medžioklinės juvelyrikos kūrėjų. Obris tiesiog dievino medžioklę ir meistriškai mokėjo pūsti ragą. Taip pat turėjo išskirtinį talentą lipdyti sumedžiotų gyvūnų atvaizdus, todėl išsimokė auksakalio amato ir atidarė dirbtuvę Paryžiuje. XIX a. viduryje buvo itin mėgstami kaklaskarių smeigtukai ir grandinėlių pakabučiai su medžioklės gyvūnų atvaizdais. Tai buvo labai madinga dovana, ypač vyrams.
 
Smeigtukai kaklaskarėms, daugiausia skirti medžioklės ar sporto temoms, 1830–1900 m.
 
    Iki tol dominavęs anglų juvelyrų tokių juvelyrikos dirbinių stilius buvo plokščias ir stokojantis gyvumo (žr. žemiau dešinėje). Hubertas Obris prancūzišku stiliumi ėmė dirbinti sferiškus ir labai tikroviškus šernų, elnių, lapių, medžioklinių šunų atvaizdus (žr. žemiau kairėje) – kaklaskarės smeigtuką puošiantis šuniukas atrodo tarsi gyvas.
 
Auksinis kaklaskarės smeigtukas, manoma, padirbintas Huberto Obrio, apie 1850-uosius. Tipiškas plokščiosios angliškos juvelyrikos pavyzdys, apyrankė.

    Viduramžių ir Renesanso laikų trubadūrais žavėjęsis Obris sujungė profesiją ir pomėgį – jis tiesiog reikalaudavo, kad kiekvienas pameistrys taip pat mokėtų pūsti ragą. Apsitaisiusi senoviniais drabužiais, Obrio „gauja“ keliaudavo iš vienos pilies į kitą ir muzikuodavo pilių šeimininkams. Įsileidę romantiškuosius trubadūrus, šie netrukdavo sužinoti, kad čia atsilankęs patsai Hubertas Obris! Nerūpestingai atvėręs savo dirbinių skrynelę, juvelyras itin pradžiugindavo šeimininkus bei svečius ir – ar bereikia sakyti? – iš pilies išvykdavo gerokai praturtėjęs. 
 

    Tai tipiškas trubadūrų stiliaus paveikslas, nutapytas Pierre Henri Révoil apie 1827 m. Jau galima įsivaizduoti, kokiu pavidalu garbiems pilių svečiams pasirodydavo originalusis Hubertas Obris...


Parengė Lina Krasnovaitė pagal Charlotte Gere, Judy Rudoe, „Jewellery in the age of Queen Victoria“, The British Museum Press, 2010.