Keistieji kabliukai atskleidžia XIX a. garderobo paslaptis

„Užsegėjų“ kolekcija, stebinanti įmantriais dizainais


2016 m. vasario 11 d.

Šie paslaptingi daiktai buvo naudojami sagoms užsegti – tik kokioms? Ogi dažniausiai pirštinių ir batų sagoms! Mažesni kabliukai buvo skirti pirštinėms, o didesni – batams užsegti. Šiose iliustracijose gerai matyti užsegimo „procedūra“.
 
  

Užsegėjai žinomi nuo XVII a., bet ypač paplito nuo 1880 m., kuomet į madą atėjo batai, pirštinės, suknelės, turinčios be skaičiaus daug smulkių sagučių – vienas batas galėjo turėti iki 50 sagų! Pabandykite juos greit užsisegti, ypač jei per daug susiveržėt korsetą! :)
 
  Beje, taip pat buvo naudojami korsetams (kurie turėjo sagas), švarkams, apykaklėms, suknelėms, kitiems smulkiems, bet kietiems daiktams – juos susegti rankomis gana sudėtinga. Tuo metu tokį kabliuką galėjot rasti ant kiekvienos damos kosmetinio stalelio.
Pirštinėms, jų pasiuvimo kokybei, geram apgludimui buvo skiriama labai daug dėmesio. Tikriausiai būtent dėl to ir naudodavo vis daugiau ir daugiau sagų. Pirštinės turėjo atrodyti kaip nulietos... Ir negalima nesutikti – gerai tinkančios pirštinės elegancijos juk neatima!
Puiki tam iliustracija – Václav Brozík paveikslo  „Pokylyje“ detalė (1898 m.).

Sagų užsegėjų populiarumas atslūgo sulig Pirmuoju pasauliniu karu, kuomet oda tokiems gaminiams pasidarė sunkiau prieinama. Šiandien šie daiktai vis dar turi daug gerbėjų, beje, daugiausia kolekcionierių, negalinčių atsispirti įmantrių dizainų kerams, o Anglijoje netgi egzistuoja „Sagų užsegėjų“ bendruomenė.
 
 
 
XIX a. batai auksinėmis sagomis,
„Bata Shoe Museum“.
  XX a. pr. nuotraukoje matyti, kaip būdavo užsegamos batų sagutės.