Šventinis šurmulys...

Heinrich Maniser (1847–1925 m.) paveikslas „Kalėdinė mugė“, detalė2017 m. gruodžio 19 d.

O kaipgi atrodė prieššventinis šurmulys beveik prieš šimtą metų?..

                                                            
 

Bet labiausiai aš mėgau eiti į krautuves Vilniaus gatvėj. Ten, be silkių, raugintų kopūstų, agurkų statinėse ir skaniai kvepiančių rūkytų žuvų, būdavo ir kitokių gėrybių: chalvos, datulių ir figų pailgose plonos žievės dėžutėse, ant kurių buvo priklijuoti paveikslėliai su kupranugariais ir palmėmis, taip pat apelsinų, mandarinų, citrinų, vynuogių ir bananų, kurie skleisdavo egzotišką aromatą ir sukeldavo tolimų kraštų ilgesį. Jei būdavo labai šalta ir apšaldavo langai, į vitriną įstatydavo žibalinę lempą, kuri ratu ištirpindavo ledą, kad iš gatvės galėtum matyti visas tas gėrybes.
Gatvės buvo pilnos rogių, automobilių, konkių ir skambalų. Žmonės kažkur skubėjo, o ir mes yrėmės snieguotom gatvėm, apsikrovusios pirkiniais. Dar užeidavom į kepyklą, kuri jau iš tolo kvepėjo šviežia duona, bandelėm, riestainiais.

 
                                                            

Taip apie pasiruošimą Kalėdoms Kaune pasakoja Jono Vileišio duktė Rita A. Vileišytė-Bagdonienė savo atsiminimų knygoje „Tolimi vaizdai. Signataro dukters atsiminimai“. Tai galėjo būti antrasis ar trečiasis XX a. dešimtmetis.


Heinrich Maniser (1847–1925 m.) paveikslas „Kalėdinė mugė“