Pirmą kartą Lietuvoje – paroda, skirta juvelyrikai iš... plaukų


2022 07 09
Liepos 15 d. 18 val. maloniai kviečiame į Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus paslaptingąjį rūsį (Pilies g. 40, Vilnius), kur vyks parodos „Juvelyrika iš plaukų: [ne]pamiršta tradicija ir prasmė“ atidarymas...Parodoje bus pristatomi papuošalai iš plaukų: menininkės Linos Krasnovaitės-Siparienės autoriniai darbai, artefaktai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus bei asmeninės kolekcijos. Paroda šia unikalia mūsų krašto paveldo tema Lietuvoje rengiama pirmą kartą.
 
Senosiose kultūrose žinota apie plaukuose slypinčią galią, išlaikomą ryšį su žmogumi, todėl plaukai dažnai naudoti apsaugai ir patys saugoti nuo neigiamų poveikių. Nuo seno iš plaukų buvo gaminami atminimo ir apsaugos papuošalai. Didžiausią pakylėjimą juvelyrika iš plaukų patyrė XIX amžiuje, ypač šio amžiaus viduryje, labai populiari tapo pynimo ant apvalaus stalelio technika, kuria ir atlikti dauguma parodos eksponatų.

Lietuvoje juvelyrikos iš plaukų tema praktiškai netyrinėta, o plačiajam visuomenės ratui apskritai beveik nežinoma. Tačiau, nors dabar beveik pamiršta, juvelyrikos iš plaukų tradicija XIX amžiuje buvo gyva ir Lietuvoje, o pynimo ant apvalaus stalelio technika buvo žinoma mūsų krašte. Parodos atidaryme kalbėsime, iš kur ir kokiais keliais į Lietuvą galėjo atkeliauti ši technika, kaip reiškėsi juvelyrikos iš plaukų tradicija. Sužinosite ir dar apie vieną pamirštą tradiciją – papuošalus iš arklio ašutų.
 
Organizatorius: „Filigrania“.
Partneriai: teatras „Arbatvakariai“, Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus.
Paroda veiks iki liepos 25 d.
 
Labai laukiame, labai kviečiame! :)

 
Parodą parėmė Lietuvos kultūros taryba.