Kviečiame į renginį „Vardynos“


2023 08 15
Laikas pabūti kartu... toks brangus. Nelengva jo rasti net sau, net patiems saviausiems... Kaip manot, gal seniau žmonės sugebėdavo susikurti daugiau progų tam „pabūti kartu“?.. O jei imtume ir atšvęstume vardynas taip, kaip jasšvęsdavo daugiau kaip prieš šimtą metų?..


                                                        


Virš upės garuoja auštantis rytas... Įstrigę kažkur rūkuose, vis dar sklando gitaros garsai – senos, pamirštos dainos... Šiltom ugnelėm spingsi vardynų žibintėliai, kviečia dar pabūti „čia ir dabar“ – magiškoj amžinybės akimirkoj...


                                                        Per visą XIX amžių ir dargi XX amžiaus pradžioje Vardynų šventė, ko gero, buvo net reikšmingesnė už gimtadienį. Nors mes patys niekada nešventėme savo vardadienių, ši šventė, regis, apgaubta ypatingos atmosferos. O jos pajautimai netikėtai sugrįžta giliais, spontaniškais déjà vu...
Šįkart, kol ankstyvas ruduo, tikimės, dar džiugins šiltais vakarais, taip tinkančiais pasipuošti altaną, balkoną ar valtelę žibintėliais, kviečiame kartu apmąstyti Vardynas, šventę, kuri artimai susijusi su šventųjų kalendoriumi bei gimtadienio temomis. Neatsitiktinai rugsėjo 7-ąją, Mergelės Marijos gimtadienio išvakarėse, jau prasidėjus Šilinės atlaidams. Kartu prisiliesime prie mistiškos, skaisčiausiom spalvom spinduliuojančios temos – Mergelės Marijos apsireiškimų. Kur, kada jie vyko, o gal ne tik tolimajame Lurde, ne tik Šiluvoje, o ir kur nors visai visai arti mūsų?..


֎ Patirsime, kaip jos buvo švenčiamos seniau – nuo teatrališkų linksmybių Jono Rustemo laikais iki nostalgiškų nuotaikų kupino XX a. pradžios mūsų dvaro... O kaip gi vardynos susijusios su paslaptingais mūsų protėvių senojo tikėjimo ritualais, kas už jų slypi?.. Ką reiškia žmogui vardas? Kuo ypatinga žmogaus gimties diena ir vardynos? Visa tai leis giliau pažvelgti į, regis, įprastus dalykus.
֎ Be abejo, kalbėsime ir apie šventinį tortą, jo sakraliąją prasmę. Manot, tik kalbėsim? Būtinai ragausim XIX a. gerai žinoto torto „Charlotte“, kuris mūsų asmeniniuose patyrimuose jau amžiams susisiejo su Vardynomis.
֎ O gerai atšventę, gaminsime vardynų žibintėlius, kokie buvo taip mėgstami per šventes XX amžiaus pradžioje. Jų gaminimo technologijas atkūrėme, studijuodamos senuosius artefaktus, paveikslus ir japonų bei kinų meistrų darbą. Gausybė nuostabių to laiko paveikslų liudija, kad žibintėliai dailininkams buvo neišsemiamas įkvėpimo šaltinis... Tikime, ir Jus įkvėps! O rezultatas paskatins grįžti prie žibintėlių vėl ir vėl... Ir, ką žinai, gal ši magija sugrįš į mūsų šventes?.. 


DATA: rugsėjo 7 d.
LAIKAS: 18.30–20.30 val.
VIETA: teatras „Arbatvakariai“, Liepkalnio g. 12-5A, Vilnius, Lietuva
Bilieto kaina – 35 EUR.

BILIETAI

P.S. Suderinus datą, renginį galima užsakyti kaip uždarą vakarą gimtadienio šventei.


Renginio partneris – teatras „Arbatvakariai“.
Bilietai nekeičiami ir negrąžinami, išskyrus atvejus, kai renginys neįvyksta arba perkeliamas dėl organizatoriaus kaltės.