Kviečiame į renginį „Velykos: gausos užkalbėjimai“


2023 03 11
Tai ilgai brandintas,  mūsų pačių išlauktas renginys, kuriame prisiliečiame prie sakralių šios didžiosios šventės kepinių ir neriame gilyn, ieškodami tradicijos šaknų... Gilyn net iki senųjų deivių-promočių laikų... Kur ir vašku išrašytų margučių raštai bylojo būties paslaptis...                                                        

„Bobos, kaip ir visos bobos, jos turi šimtus įnorių, ožiuojasi ir pačios nežino, ko nori. Tai joms per šalta ir reikia aukštesnės temperatūros, net iki apklostymo duknomis, tai joms per didelis triukšmas, todėl reikia vaikščioti ant pirštų galų ir kalbėti pašnibždomis kaip prie ligonio lovos. Priešingu atveju maištauja ir grasina piktais siurprizais...“ :)
 
Janas Bulhakas, „Vaikystės metų kraštas“, 1882–1886 m.

                                                        


Velykinių bobų kepimas kiekviename dvare buvo nemenkas iššūkis net ir patyrusioms šeimininkėms... Kažin kodėl į velykinius apeiginius kepinius buvo žvelgiama veik su religinga pagarba?.. Šį vakarą kviečiame kartu giliau pasidomėti apeiginių velykinių kepinių istorija, pabandyti atkoduoti jau užmarštin nugrimzdusias prasmes... Nusikelsime į XIX a. – XX a. pradžios dvarą ir pamėginsime pajusti, ką gi reiškė Velykų šventė tuomet, kai žmogus gyveno gamtos ritmu, o žemdirbystė buvo esmingiausias jo gyvenimą struktūrizuojantis veiksnys.

O kaip gi atrodė velykinis stalas dvare per bene didžiausią metų šventę, žyminčią tikrąjį, jau fiziškai juntamą naują gyvybinį ciklą? Et, ne mes būtume, jei nepamėgintume atkurti bent kurios Kosakovskių dvaro autentiškos velykinio stalo dekoracijos!

Kalbėsime ne tik apie velykinę bobą ir jos gilumines sąsajas su Vilniaus krašto verbomis. Nepamiršime mozūrų ir kitų apeiginių kepinių... Ne tik kalbėsim, o ir ragausim! Tikimės, kad bobos nesuzmeks, ir Jus būtinai pavaišinsim!

Tegul tai bus pirmoji gausos užkalbėjimų dalis. O per antrąją – žinoma, marginsime margučius. Marginsime vašku, ir ne šiaip – o naudodami bene archajiškiausią marginimo priemonę – piltuvėlį. Šiandien jau drąsiai galime pasakyti – mūsuose TURĖTĄ, bet PRARASTĄ. Kviesime naujai prikelti šią labai daug galimybių suteikiančią marginimo vašku techniką, kurią ypač gerai pavyko išsaugoti mūsų broliams ukrainiečiams. Iš jų yra ko pasimokyti, ir patiems prisiminti... Nes turėjome ne tik šią techniką, bet ir savitą marginimo stilių, tik mūsų tautai būdingus raštus... Bandysime suprasti, kaip užkoduoti margutį gausai ir gerovei, kad naujasis gyvybinis ciklas būtų skalsus ir sėkmingas mums ir mūsų namams! Jei norėsite, galėsite išmėginti ir marginimą vinute.

Po renginio turėsite galimybę įsigyti piltuvėlių ir kitų marginimo vašku priemonių, – kad Jūsų Šv. Velykų stalą ne tik šiemet puoštų vašku išrašyti ir gausai užkalbėti margučiai...

DATA: balandžio 5–6 d.
LAIKAS: 18.30–20.30 val.
VIETA: teatras „Arbatvakariai“, Liepkalnio g. 12-5A, Vilnius, Lietuva

BILIETAI
Balandžio 5 d.
Balandžio 6 d.


Labai lauksime Jūsų ir mažųjų savo bičiulių! ♥