Plonųjų nėrinių apykaklė


2021 01 31
Nuo seno tradiciniai nėrimo šeivute amato dirbiniai buvo įvairios apykaklės, rankogaliai, rankšluosčių, nosinaičių apkraštavimai ir pan. O ypač šio senovinio nėrimo būdo žavesį pabrėžia iš itin plono siūlo padirbinti nėriniai. Tokia ir yra ši apykaklė, kurios sukūrimą individualia stipendija parėmė Lietuvos kultūros taryba.Kūrinio autorė – Lina Krasnovaitė-Siparienė.
 
 
Raštai iš XIX a. knygų
 
Prieš pradedant kurti apykaklę, teko išstudijuoti daugelį antikvarinių šeivutės nėrinių ir kitomis technikomis atliktų artefaktų. Remiantis tradicija, buvo pasirinkta nėrinį kurti ne ištisai neriant eilėmis (moderniuoju būdu), o iš visai atskirų detalių, jas vėliau sujungiant, kaip kad būdinga senoviniams XIX a. ir XX a. pradžios šeivutės nėriniams. Teko išstudijuoti apie 40 senovinių šeivutės nėrinių knygų (XIX a. – XX a. pradžia) ir atsirinkti raštus, kurie bus naudojami apykaklei kurti.

Pagrindui ir intarpams panaudotas geltonai pažymėtas raštas iš „Tatting and Netting“ (The Butterick Publishing Co. Limited leidykla), 1895 m.

Lašo formos elementams (ir mažesniems lašo formos fragmentams) panaudotas raštas iš Beyer‘s Handwerkboeken Serie H. 40 „Frivolité“, knygos kopijoje nematyti leidimo metų, maždaug XIX a. antroji pusė

Rudam apvadui panaudotas raštas iš knygos „Project Gutenberg's Beeton's Book of Needlework“, Isabella Beeton,    1870 m.

​Nėriniui nautoti prancūziški vaškuoti medvilniniai siūlai – jie iki šiol gaminami XIX a. mašinomis ir yra plonesni už įprastus siuvimo siūlus. Apykaklei pasirinkti dviejų atspalvių siūlai – dramblio kaulo ir šviesiai rudi.


 

Kūrimo procesas


Pirmiausia buvo nunertas pagrindas – pradinis apvadas.
Atskiri fragmentai. Ne visi iš jų buvo panaudoti, kaip planuota iš pradžių.​
Bandomi įvairūs fragmentų išsidėstymo ir jungimo variantai.
Jau ima ryškėti vizija...
Elementai pradedami jungti tarpusavyje ir su apvadu.


Labais ilgas ir kruopštus darbas...
Pagaliau – pagaliau – baigta! :)


Nėrinys lengvas lengvas, peršviečiamas...Apykaklę galima dėvėti iš dviejų pusių – kai užsegimas nugaroje ir priekyje.Šio šeivutės nėrinio sukūrimą, puoselėjant mūsų krašto kultūros paveldą, individualia stipendija (2020 10 01–2021 01 31 laikotarpiui) parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Tuo pačiu metu pagal šią stipendiją buvo tyrinėjama šeivutės nėrinių Lietuvoje istorija. Ji sugulė šiame mūsų straipsnyje. Kviečiame paskaityti!

 

Linos Krasnovaitės-Siparienės, Rūtos Krasnovaitės nuotraukos